Moi kochani Uczniowie i Rodzice. Sytuacja jest nadzwyczajna. Dlatego też nasze zajęcia są nadzwyczajne. Bardzo Was proszę o zapoznanie się z przesłanymi materiałami. Są to linki do stron, na których dowiecie się:

 • czym jest koronawirus,
 • jak się chronić przed zakażeniem koronawirusem?
 • dlaczego mycie rąk jest ważne?
 • kiedy przydają się środki dezynfekujące i jak je samodzielnie wykonać w domu?

 

Wystarczy skopiować podane adresy – linki i wkleić  je w wyszukiwarkę na komputerze lub telefonie. Po zapoznaniu się z materiałami, rozwiążcie quiz. Jeśli będziecie mieć do mnie, jakieś pytania, proszę o kontakt na messenger – tak, jak do tej pory lub pocztę e-mail ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Jestem do Waszej dyspozycji. Pozdrawiam Was gorąco.  Życzę  zdrówka i szybkiego powrotu do NORMALNOŚCI.

 

 1. CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE?

Obejrzyjcie proszę ten film- https://youtu.be/bO2swTJBj0s

 1. KORONAWIRUS- JAK SIĘ OCHRONIĆ?

Co zrobić, żeby się nie zarazić- - https://www.youtube.com/watch?v=Eepcoi6rB88

 1. DLACZEGO MYCIE RĄK JEST TAKIE WAŻNE?

Mycie rąk jako sposób zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa to jedna z najważniejszych, najtańszych i najbardziej skutecznych metod profilaktyki wszystkich chorób wirusowych i bakteryjnych. Wirusy zbudowane są z trzech elementów: RNA (materiał genetyczny podobny do DNA), innych białek i lipidów (zwanych inaczej tłuszczami). Lipidy tworzą otoczkę, która go chroni, a zarazem pomaga w inwazji komórkowej. Zwykłe mydło                        i detergenty uszkadzają lipidową osłonkę wirusa i w ten sposób go niszczą.

 

 

 

CIEKAWY EKSPERYMENT, JAK MYDŁO CHRONI NAS PRZED WIRUSEM- WARTO OBEJRZEĆ I WYKONAĆ!!- zobaczcie tu:

https://ohme.pl/lifestyle/nauczycielka-w-prosty-sposob-tlumaczy-jak-dziala-mydlo-na-wirusa-pokaz-ten-eksperyment-swoim-dzieciom/

 

 1. JAK PRAWIDŁOWO MYC RĘCE?

Teraz przesyłam Wam dwa linki do instrukcji mycia rąk, w sieci można ich teraz znaleźć setki, wszystkie wyglądają mniej więcej tak samo i wszystkie mówią, że trzeba myć 20-30 sekund. Zachęcam, żeby samemu przejść tę procedurę krok po kroku, no i zmierzyć sobie czas – odkryjecie, że wcale do tej pory tak się nie myliście:  https://www.medonet.pl/zdrowie,mycie-rak-moze-chronic-przed-wirusami–jak-robic-to-skutecznie-,artykul,74119781.html 

 

 

 1. KIEDY PRZYDAJĄ SIĘ ŚRODKI DEZYNFEKCYJNE?

Środki dezynfekcyjne także się przydadzą, zwłaszcza tam, gdzie ludzie nie mają dostępu do wody i mydła.

Jeśli więc musicie korzystać z komunikacji miejskiej, robicie zakupy, powinniście korzystać z płynów lub chusteczek dezynfekujących. W domu środki te warto stosować przede wszystkim do odkażania klamek, poręczy i balustrad, powierzchni stołów, przycisków w windzie czy włączników do światła, a także ławek. Warto też przecierać nimi urządzenia elektroniczne, których stale używamy jak np. telefony komórkowe – a zwłaszcza te, z których korzysta wiele osób. 

W aptekach zaczyna brakować takich środków, da się jednak je w prosty sposób zrobić                           w domu  metodą DIY (czyli Do It Yourself). Spróbujcie zrobić sami: tu trzy przykładowe linki:

 

 

 1. JAK JESZCZE MOŻNA SIĘ CHRONIĆ?

 

 • “Zrezygnuj z uścisku dłoni! Ukłoń się, przybij piąstkę (nie piątkę!), zetknijcie się łokciami itp.
 • Używaj łokcia lub kostki zgiętego palcado dotykania włączników światła, przycisków windy itp. Jeśli tankujesz, podnieś dozownik benzyny za pomocą ręcznika papierowego lub użyj jednorazowej rękawicy.
 • Otwieraj drzwi łokciem, zamkniętą pięścią lub biodrem – nie chwytaj za uchwyt dłonią, chyba że nie ma innego sposobu na otwarcie drzwi. Szczególnie ważne w przypadku drzwi toalet publicznych, sklepowych itp.
 • Używaj chusteczek dezynfekcyjnychw sklepach, przetrzyj uchwyt wózka i fotelik dziecięcy w wózku.
 • Myj ręce mydłem przez 30 sekundi/lub użyj środka dezynfekującego na bazie alkoholu (stężenie 60%) za każdym razem, gdy wracasz do domu po jakichkolwiek czynnościach w miejscach, gdzie przebywają inni ludzie.
 • Miej butelkę środka odkażającegodostępną przy wejściu do domu. Należy ją mieć również w samochodzie, aby używać środka dezynfekującego po tankowaniu lub dotykaniu innych zanieczyszczonych przedmiotów, jeśli nie ma możliwości natychmiastowego umycia rąk.
 • Jeśli to możliwe, przy kaszlu lub kichaniu należy używać jednorazowych chusteczek, które należy od razu wyrzucać. Tylko jeśli nie macie takiej możliwości, kichnijcie lub odkaszlnijcie w łokieć. Wówczas na ubraniu w tym miejscu znajdzie się zakaźny wirus zdolny przenosić się przez co najmniej tydzień!”

 

A PRZEDE WSZYSTKIM ZOSTAŃCIE W DOMU!!!!!!!

PROSZĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 1. SPRAWDŹ SIĘ!!

 

Na zakończenie proponuje Wam quiz : „Ile wiesz o koranowirusie?” Powodzenie. Chwalcie się wynikami na Messenger lub poczcie. Pozdrawiam Was gorąco

 

https://zdrowie.wprost.pl/quizy/10306359/6/koronawirus-ile-o-nim-wiesz.html

 

Opracowała Agnieszka Szwedzka